Jak przygotować projekt do nadruku sublimacyjnego?
Do samodzielnego przygotowania projektu do nadruku sublimacyjnego polecamy skorzystać z gotowych plików .pdf, które można pobrać z karty produktu. Projekt można przygotować w dowolnym programie graficznym np. Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, GIMP, Corel Draw, itp. lub edytorze grafiki online np. pixlr.com, zgodnie ze specyfikacją:
- format - 1:1
- spady - zgodnie ze specyfikacją produktu
- rozdzielczość - 300 dpi
- tryb kolorów - RGB
- czcionki zamienione na krzywe
- max. wielkość pliku - 2 MB
- preferowany format pliku - .pdf lub .jpg
Co warto wiedzieć o nadruku sublimacyjnym?
Nadruk w technologii sublimacji można wykonać na wielu przedmiotach, między innymi na:
- kubkach: ceramicznych, metalowych i plastikowych,
- tekstyliach: koszulkach, poszewkach na poduszkę, fartuszkach kuchennych, torbach,
- breloczkach
- puzzlach,
- podkładkach pod myszkę
- i wielu innych przedmiotach
Nie wymaga przygotowania specjalnych matryc, dlatego gadżety z nadrukiem sublimacyjnym można wykonywać już od jednej sztuki. Ma on jednak swoje ograniczenia. Najważniejsze z nich to:
- nadruk można wykonać jedynie na przedmiotach wykonanych z poliestrów lub pokrytych poliestrowym lakierem.
- brak białego koloru
Oznacza to, że nie wykonamy nadruku sublimacyjnego na bawełnianej koszulce, ani na dowolnym kubku kupionym w supermarkecie. Koszulka musi być wykonana z poliestru lub tkaniny zawierającej w swoim składzie minimum 50% poliestru, np. koszulka Cotton-Touch uszyta z mieszanki 50% bawełny i 50% poliestru. Kubki, filiżanki i inne gadżety muszą być pokryte specjalnym lakierem poliestrowym, na powierzchni którego wykonujemy nadruk.
Do wykonania nadruku sublimacyjnego wykorzystuje się cztery kolory CMYK /cyan, magenta, yellow, black/. Kolor biały zawsze "uzyskuje" się z tła, czyli barwy przedmiotu. Nie zawsze jednak gadżety do nadruku sublimacyjnego mają kolor biały. W naszej ofercie mamy kubki w kolorze srebrnym, złotym, żółtym, czerwonym i w wielu innych kolorach. Dlatego też, rekomendujemy, aby do wielokolorowych nadruków, np. fotografii wybierać kubki białe, natomiast na kubkach kolorowych drukować wyłącznie projekty w kolorze czarnym.
Tak to wygląda w praktyce:
↑ Kolory na kubku odpowiadają kolorom ze zdjęcia.
↑ Kolory na kubku są inne nią na projekcie Kolor biały został zastąpiony kolorem tła, w tym przypadku kolorem żółtym. Pozostałe kolory różną się od oryginalnych kolorów projektu.
↑ Kolory czarny na kolorowym kubku został zachowany.